Prezentacija sa radionice "Upravljanje istraživačkim podacima" - jul 2023

Prezentaciju sa radionice "Upravljanje istraživačkim podacima" koja je održana 6. jula 2023. godine u Institutu "Vinča", možete preuzeti ovde: PREZENTACIJA.

RDM jul 2023 INNV

Dodatne informacije na ovu temu možete naći na sledećim linkovima:

FAIR principi

Prezentacija sa radionice "Objavljivanje u Otvorenom pristupu"

Prezentaciju sa radionice "Objavljivanje u Otvorenom pristupu" koja je održana 16. juna 2023. godine u Institutu "Vinča", možete preuzeti ovde: PREZENTACIJA.

Open Access jun 2023

Dodatne informacije i resurse na temu otvorenog pristupa možete pronaći klikom na linkove u nastavku:

Politike za otvoreni pristup

Servisi i alati

Pretplata na Research4Life

Od početka 2023. godine, Republika Srbija nije više članica programa Research4Life. Samim tim prestaju da važe sve pogodnosti u vidu popusta za objavljivanje u otvorenom pristupu kod pojedinih izdavača.

Institut za nuklearne nauke "Vinča" je od aprila 2022. godine pretplaćen na program Research4Life. U pitanju je platforma i veb-sajt koji je posvećen povećanju dostupnosti naučnih informacija i literature istraživačima iz zemalja sa niskim ili srednjim prihodom.

Research4Life sarađuje sa pet agencija Ujedinjenih nacija (WHO, FAO, WIPO, UNEP i ILO), bibliotekama univerziteta Kornel i Jejl, i sa preko 200 izdavača. Korisnici ovog programa mogu da pretražuju časopise i baze podataka pomenutih agencija Ujedinjenih nacija i izdavača koji su partneri na programu. Kompletnu listu partnera može videti ovde.

Research4Life se sastoji iz pet programa koji su posvećeni određenim naučnim oblastima:

• HINARI - medicina;
  • AGORA poljoprivreda;
  • ARDI - razvoja i inovacija;
  • OARE - zaštita prirodne sredine;
  • GOALI - zaštita ljudskih prava.

Popust za objavljivanje u časopisima u otvorenom pristupu izdavača Elsevier

Još jedna velika pogodnost koju program Research4Life nudi je popust od 50% prilikom objavljivanja u časopisima izdavača Elsevier (popust na APC) koji su u potpunom otvorenom pristupu (tzv. "Gold Open Access"). Lista ovih časopisa je data ovde. Prema ovom programu Srbija je svrstana u države Grupe B (države sa srednjim nivoom prihoda prema klasifikaciji UN).

Više informacija, zajedno sa uputstvom o procesu dobijanja popusta i uslovima za ostvarenje popusta, pročitajte na veb-sajtu Elsevier - odeljak Waivers.

Za pristup ovoj bazi (korisničko ime i lozinku), kao i za sva eventualna pitanja u vezi popusta na objavljivanje u otvorenom pristupu, obratite se zaposlenima u Biblioteci Instituta.

Radionica Otvoreni pristup [jun 2023]

U petak,16. juna 2023 godine, u 11 časova, u Svečanoj sali Laboratorije 050 biće održana prva radionica na temu objavljivanja u otvorenom pristupu.

Otvoreni pristup (Open Access) polako, ali sigurno, postaje dominantni model publikovanja naučnih rezultata. Šta zapravo znači kad je neki rad u otvorenom pristupu? Koja je razlika između "gratis" i "libre" pristupa? Koji tipovi OA postoje i kakve to veze ima sa digitalnim repozitorijumima? Šta su Creative Commons licence i kako ih koristiti? Šta kaže naša nacionalna politika o otvorenom pristupu i koji su najnoviji trendovi?

Predavač: Obrad Vučkovac, INN "Vinča" - Biblioteka

PREZENTACIJU sa radionice možete preuzeti ovde.

Besplatno publikovanje u časopisu European Respiratory Journal

Međunarodni konzorcijum EIFL (Electronic Information for Libraries), čiji smo član, je potpisao sporazum sa European Respiratory Society - ERS koji omogućava istraživačima iz Srbije besplatno publikovanje u časopisu European Respiratory Journal.

Sporazum važi do kraja 2023. godine i autori će biti automatski prepoznati po unetoj afilijaciji prilikom slanja rada. Za sve neodumice i pomoć mogu se obratiti na sledeću mejl adresu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Na stranici eIFL-a dostupne su detaljnije informacije u vezi sa publikovanjem rada.