INSTITUT ZA NUKLEARNE NAUKE "VINČA" - BIBLIOTEKA
UNIVERZITET U BEOGRADU
INSTITUT OD NACIONALNOG ZNAČAJA ZA REPUBLIKU SRBIJU

Slider

Vesti

  • Prezentacija sa radionice "Upravljanje istraživačkim podacima" - jul 2023

    Prezentaciju sa radionice "Upravljanje istraživačkim podacima" koja je održana 6. jula 2023. godine u Institutu "Vinča", možete preuzeti ovde: PREZENTACIJA.

    Dodatne informacije na ovu temu možete naći na sledećim linkovima:

    • Prezentacija sa radionice "Objavljivanje u Otvorenom pristupu"

      Prezentaciju sa radionice "Objavljivanje u Otvorenom pristupu" koja je održana 16. juna 2023. godine u Institutu "Vinča", možete preuzeti ovde: PREZENTACIJA.

      Dodatne informacije i resurse na temu otvorenog pristupa možete pronaći klikom na linkove u nastavku:

      Politike za otvoreni

      ...
    • Radionica Otvoreni pristup [jun 2023]

      U petak,16. juna 2023 godine, u 11 časova, u Svečanoj sali Laboratorije 050 biće održana prva radionica na temu objavljivanja u otvorenom pristupu.

      Otvoreni pristup (Open Access) polako, ali sigurno, postaje dominantni model publikovanja naučnih rezultata. Šta zapravo znači kad je neki rad u otvorenom pristupu? Koja je razlika između "gratis" i "libre" pristupa? Koji tipovi OA postoje i kakve to veze ima sa digitalnim repozitorijumima? Šta su Creative Commons

      ...
    • Pretplata na Research4Life

      Od početka 2023. godine, Republika Srbija nije više članica programa Research4Life. Samim tim prestaju da važe sve pogodnosti u vidu popusta za objavljivanje u otvorenom pristupu kod pojedinih izdavača.

      Institut za nuklearne nauke "Vinča" je od aprila 2022. godine pretplaćen na program Research4Life. U pitanju je

      ...

Pretražite onlajn katalog Biblioteke

COBISS+

Digitalni repozitorijum VinaR je zajednički repozitorijum naučnih radova svih istraživača u okviru Instituta za nuklearne nauke Vinča.

Vinar 06112019

Digitalni repozitorijumi pružaju mnoge pogodnosti, kao što su:

  • bolja vidljivost radova - Internet pretraživači i servisi (Google, Google Scholar, OCLC WorldCat, BASE, CORE, i dr.) pretražuju i digitalne repozitorijume, što značajno povećava šanse da neki naučni rad bude pronađen. Takođe, istraživači u svetu sve više koriste specijalizovane pretraživače i druge alate za pretraživanje repozitorijuma kako bi pronašli literaturu, pogotovo onu koja je javno dostupna (open access). [vidi Green Open Access]
  • dugoročno čuvanje - repozitorijume održavaju biblioteke, koje su posvećene dugoročnom pristupu i čuvanju svojih kolekcija. U VinaR-u možete trajno čuvati sve vaše radove na jednom mestu.
  • trajni link - po pohranjivanju u repozitorijum, rad dobija trajnu URL adresu. Ovo je posebno korisno za radove koji nemaju DOI broj.
  • univerzalni pristup - rad objavljen u naučnom časopisu može biti dostupan za nekoliko stotina ili hiljada pretplatnika, dok pohranjivanje rada u repozitorijum čini da postane dostupan svima.
  • veća izloženost - repozitorijumi omogućavaju bolju primećenost i promovisanje radova za sve koji su zainteresovani. A pohranjivanje u repozitorijume sa otvorenim pristupom, kao što je VinaR, može dovesti do veće citiranosti.
  • bolja povezanost - primenom međunarodnih standarda za razmenu podataka (OAI-PMH), repozitorijumi mogu da se povezuju, dele svoje radove i metapodatke, i time doprinose većoj vidljivosti i boljoj promociji svojih kolekcija.

VinaR repozitorijum podržava otvoreni pristup. Svi istraživači Instituta se ohrabruju da Biblioteci dostavljaju svoje recenzirane rukopise (verzija rada koja je prihvaćena za objavljivanje), jer one najčešće ne podležu autorskim pravima izdavača i mogu da se postave u repozitorijum u otvorenom pristupu. Više o otvorenom pristupu možete pročitati na stranici Open Access.

Za više informacija o repozitorijumu možete pisati na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..