Otvoreni pristup je uglavnom zastupljen kod časopisa i zbornika radova sa konferencija i drugih serijskih publikacija. Ipak, mnogi istraživači se sve više zalažu za ideju da otvoreni pristup bude prepoznat i kada su monografske publikacije u pitanju. Često su troškovi objavljivanja knjiga u otvorenom pristupu (eng. Book Processing Charges, BPC) dosta visoki, ponekad idu i preko 10000 evra po publikaciji. Ali u poslednje vreme nailazimo na sve više naučnih udruženja i univerzitetskih izdavača koji se zalažu za besplatno publikovanje u otvorenom pristupu kroz tzv. "dijamantski" otvoreni pristup.

Potrudili smo se da prikupimo i napravimo spisak izdavača i registara kod kojih možete pronaći monografske publikacije u otvorenom pristupu. Ukoliko želite da predložite još neki izvor u kojem se mogu pronaći knjige iz naučnih oblasti koje se izučavaju u Institutu za nuklearne nauke "Vinča" pišite na email adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Directory of Open Access Books (DOAB)             (Ovo su samo neki od predmeta koji se mogu naći u ovom registru. Ohrabrujemo vas da saznate više o publikacijama dostupnim na DOAB.)
Quantum physics (quantum mechanics & quantum field theory)
Condensed matter physics (liquid state & solid state physics)
Nuclear physics
Astronomy, space & time
Cellular biology (cytology)
Chemistry
Chemical engineering
Analytical chemistry
Biochemistry
Neurology & clinical neuropsychology
Oncology
Materials science

OAPEN: Open Access Publishing in European Networks ove publikacije se mogu naći i u DOAB registru.

Bentham Science Publishers publikacije u otvorenom pristupu i slobodni pristup za promotivni materijal.

MDPI Books

IntechOpen

Cambridge University Press samo izdanja iz oblasti fizike i matematike.

MIT Press

Göttingen University Press većina publikacija je dostupna u otvorenom pristupu.

LeibnizOpen: Publications by Leibniz Association publikacije dostupne preko repozitorijuma Lajbnic asocijacije iz Nemačke.

IAEA publications gotovo sva izdanja Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) nakon 2000. godine su besplatno dostupna na njihovom sajtu.

JSTOR u ovoj bazi podataka možete naći preko 8000 naslova u otvorenom pristupu od više od 100 izdavača.
  Ovo je spisak izdavača koji učestvuju u JSTOR Open Access books programu.

Projekat Gutenberg Knjige iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka dostupne na portalu projekta Gutenberg.

Obratite pažnju da elektronska biblioteka Z-library (z-lib.org) i onlajn servis za pronalaženje literature Sci-Hub na svoje servere postavljaju izdanja bez dozvole izdavača čime se ozbiljno krše izdavačka i druga prava svojine. Iz tog razloga nismo želeli da ih uvrstimo na ovaj spisak.